Bezpieczna zima

Sport i turystyka zimą

Wyprawa w góry zimą
Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo zimą w górach

Zima to czas sportów zimowych i ferii, korzystania z atrakcji na śniegu. Jednak zima to również trudne warunki atmosferyczne – silny mróz, obfite opady, wcześnie zapadający zmrok. Wszystko to może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia. Pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, by uniknąć zimowych zagrożeń.

Trudne warunki w górach w sezonie zimowym

Zima w górach oznacza trudne warunki i rządzi się swoimi prawami – lód i duże opady śniegu utrudniają poruszanie się w terenie, a niskie temperatury szybko wychładzają organizm. Bardzo szybko się też ściemnia i nagle może nastać zupełna ciemność. Poniżej kilka wskazówek, które pozwolą zadbać o bezpieczeństwo podczas wyprawy w sezonie zimowym. W osobnych wpisach wyjaśniamy też, jak przygotować się do wycieczki, w jaki sprzęt zainwestować.

Bezpieczeństwo w górach – podstawowe zasady

Wyrusz jak najwcześniej. Wyprawę rozpocznij jak najwcześniej, gdyż zimą dzień jest wyjątkowo krótki. Po zmroku poruszanie się w górskim terenie jest wyjątkowo trudne.

Research i rozpoznanie trasy. Planowanie zimowej wyprawy w góry warto zacząć od dokładnego researchu. W Polsce pojedyncze trasy są zamykane (o tym poniżej), ale na przykład w Słowacji w okresie od 01.11 do 15.06 wstęp na wszystkie szlaki powyżej czynnych w tym okresie tatrzańskich schronisk są zamykane.

Dostępność szlaków. Zanim wybierzesz się na wyprawę, odpowiednio przygotuj się do trasy. Powszechną praktyką jest zamykanie szlaków, które o tej porze roku mogłyby być zbyt niebezpieczne. Sprawdź m.in. przebieg szlaków – zimą wybrane trasy są zamykane z powodu zagrożenia lawinowego. Aktualne informacje są dostępne na stronach lokalnych grup GOPR. To jedna z najważniejszych czynności przed wycieczką. Zwróć też uwagę na informacje o ostrzeżeniach.

Sprawdź prognozę pogody. Zagrożenie lawinowe może wystąpić na każdej drodze. Koniecznie trzeba sprawdzić prognozę pogody i upewniać się na bieżąco, jakie panują warunki. W górach pogoda jest zmienna zawsze, tym bardziej w sezonie zimowym. Śledź komunikaty ostrzegające przed zagrożeniem lawinowym. Polecamy korzystać z informacji udostępnianych przez GOPR.

Mapy, telefony alarmowe, aplikacja. Miej przy sobie tradycyjną mapę oraz spisanie telefony alarmowe. Tak, urządzenia nowoczesne typu smartfon czy inteligentny zegarek są pomocne, ale jednak zawodne. Mogą nie działać w trudnych warunkach, dlatego zabezpiecz się dodatkowo. W razie zagrożenia, zgubienia drogi czy nagłej zmiany pogody, skorzystaj z telefonów alarmowych i wezwij pomoc. Dostępna jest też aplikacja „Ratunek”, która pozwoli ratownikom ustalić dokładnie miejsce, w którym się znajdujesz. Zrób też listę schronisk, w którym możesz się schronić, zjeść, odpocząć lub uzyskać pomoc.

fot. Simon / Pixabay