Prezentujemy konkurencje w narciarstwie zjazdowym (alpejskim) – w jego ramach rozgrywanych jest aż sześć konkurencji. Są to zjazd, slalom, slalom gigant, super G (supergigant), slalom równoległy i kombinacja alpejska.
Konkurencje zjazdowe
Dzielą się one przede wszystkim na szybkościowe i/lub techniczne – w ich skład wchodzą kombinacja alpejska, slalom, slalom gigant, slalom równoległy, zjazd oraz super G (supergigant). Zawody odbywają się na wielu krajowych i międzynarodowych mistrzostwach, a dodatkowo również w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich.
Zjazd
To najważniejsze zawody w narciarstwie alpejskim, są też bardzo widowiskowe. Prędkość maksymalna w trakcie zjazdu może wynieść aż do 160 km/h, to niezwykle wymagający sport. Wybrane tory zjazdowe są już legendarne w narciarstwie alpejskim.
Slalom
To najbardziej techniczna konkurencja z omawianych. Bramki są blisko, zakręty są bardzo ostre i wymagają szybkich reakcji. Konkurencja jest widowiskowa. Czasy przejazdów są sumowane i to daje ostateczny wynik.
Supergigant (Super G)
Dyscyplina ta pod względem prędkości, liczby bramek (0d 28 do 45) i długości toru jest między zjazdem a slalomem gigantem. To bardziej techniczna konkurencja niż zjazd, różnica poziomów między startem a metą jest mniejsza, a bramki znajdują się bliżej siebie. Na torze zjazdowym różnica poziomów między startem a metą to od 400 do 600 m dla kobiet i od 400 do 650 m dla mężczyzn. Supergigant jest jednak szybszy niż gigant klasyczny i slalom.
Slalom gigant
Najszybsza konkurencja z konkurencji technicznych. Trzeba pokonać na torze więcej zakrętów niż w innych konkurencjach. Różnica poziomów między startem a metą wynosi na torze od 250 do 400 m dla kobiet i od 250 do 450 m dla mężczyzn. Zawody są rozgrywane w jednym dniu (dwa przejazdy). O wyniku decyduje suma czasów z dwóch przejazdów.
Slalom równoległy
Nowa i bardzo widowiskowa konkurencja. Sportowcy rywalizują na dwóch równoległych torach. Różnica poziomów między startem a metą wynosi od 80 do 100 m. Do finału przechodzi maks. 32 zawodników z najszybszym czasem. Zasady się zmieniają, bo są dopasowywane do umiejętności i wymagań narciarzy.
Kombinacja alpejska
Należy do prawdziwych konkurencji, uczestnicy rozgrywają w tym samym dniu zjazd, a potem slalom. Konkurencja pozwala na znalezienie świetnych i wszechstronnych narciarzy, szybkich i zręcznych. Składa się ze zjazdu lub supergiganta i przejazdu slalomem. W kombinacji tej ważne są umiejętności techniczne oraz szybkość i zręczność.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Dla każdej konkurencji za pomocą czerwonych i niebieskich bramek wyznaczany jest specjalny tor. Różnią się one w każdej konkurencji i zmieniają – zgodnie m.in. z długością trasy, liczby bramek, rodzaju stoku itd. Składają się z dwóch tyczek połączonych płachtą. Zawodnik musi objechać każdą bramkę w określonej kolejności.
Fot. Pexels