Biathlon to jeden z popularnych sportów zimowych łączący biegi narciarskie ze strzelectwem – poznajmy bliżej jego zasady oraz historię.
Biathlon – co to za sport?
Biathlon to sport zimowy łączący bieg narciarski i strzelanie. Trasy podzielono na rundy biegowe – zawodnicy dwuboju rywalizują ze sobą na trasach o długości od 6 km do 20 km. Po każdej rundzie oddają 5 strzałów na strzelnicy w pozycji leżącej lub stojącej. Biathlon jest popularną dyscypliną m.in. w Skandynawii, Rosji, Niemczech, Włoszech czy Francji. Funkcję zarządzającą tą dyscypliną pełni Międzynarodowa Unia Biathlonu, która powstała w 1998 roku.
Bieg
Dozwolone są wszystkie techniki narciarskie, zwykle jednak sportowcy biegną krokiem łyżwowym. Maksymalne wzniesienie terenu może wynieść 75 m. Specjalne chipy pozwalają na mierzenie czasu sportowca.
Strzelanie
Zawodnicy posiadają karabinki o kalibrze 5,6 mm o wadze minimalnej 3,5 kg. Karabin podczas biegu znajduje się na plecach biatlonisty, tylko na strzelnicy jest on zdejmowany. Zawodnik musi trafić w pozycji leżącej 5 krążków o średnicy 45 mm, a w pozycji stojącej o średnicy 115 mm. Za każdy niecelny strzał zawodnik otrzymuje karę – podczas karnej rundy zawodnik dodatkowo pokonuje 150 m lub dolicza mu się minutę do łącznego czasu.
Jakie konkurencje są organizowane?
- Sprint
- Bieg pościgowy
- Bieg indywidualny
- Bieg ze startu wspólnego
- Sztafeta
- Sztafeta mieszana
Krótka historia biathlonu
Początki biathlonu wiążą się z ćwiczeniami żołnierzy norweskich. Pierwsze zawody rozegrano w 1767 roku między kompaniami norweskich pograniczników. Sport zyskiwał coraz większą popularność w całej Skandynawii.
Pierwszy raz zaprezentowano tę dyscyplinę w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1924 roku. Jako dyscyplina pokazowa był też na następnych Igrzyskach – w 1928 r., 1936 r. i 1948 r. Nie uznano go jednak za dyscyplinę olimpijską, gdyż było niewielu reprezentantów tego sportu z różnych krajów.
Pierwsze mistrzostwa świata w biathlonie zorganizowano w 1958 roku, a dwa lata później rozgrywki biathlonowe odbyły się też na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich.