Curling i jego początki
Tak naprawdę nikt nie wie dokładnie skąd wywodzi się Curling, podobna do niego gra odbywająca się na świeżym powietrzu z użyciem kamieni na lodzie została przyuważona w Szkocji, również w tym kraju znaleziono w wyschłych stawach i jeziorach płaskie, małe kamienie, co mogło by świadczyć, że jest on ojczyzną Curlingu. Ujawnione kamienie, zwane loofies – z szkockiego ręka, przypuszczalnie osiadły na dnie zbiorników na początku XVI w. Najstarszy z nich datowany jest na 1511r, co pozwalałoby stwierdzić, że pomysł gry pochodzi z okresu renesansu. Również malarz Piotr Breughel Starszy uwiecznił na swym obrazie „Myśliwi na śniegu” przypuszczalnie postacie odbywające zabawy na zamarzniętych jeziorach z udziałem kijów i kamieni. Mieszkańcy Szkocji ulepszyli i ustalili jej zasady, oraz uznali curling „narodową” rozrywką ludności.
Dzisiaj wiele curlingowych wydarzeń jest powiązanych z zwyczajami Szkocji, np. gra na kobzie, czy mężczyźni noszący spódniczki w kratę, występujący podczas przedstawiania drużyn. Na początku zasady gry różniły się od siebie, prawie w każdej miejscowości miały one inne brzmienie : liczba graczy, długość lodowiska jak i średnica kręgów do których rzucano kamienie stanowiły główną sferę odbić od reguł, dlatego w celu ich ujednolicenia został założony w 1838r. Grand Caledonian Curling Club. Pięć lat później Królowa Angielska zmieniła jego nazwę na Royal Caledonian Curling Club.
Popularyzacja curlingu na świecie
Do popularyzacji Curlingu w innych państwach przyczynili się niewątpliwie szkoccy imigranci. Najbardziej Curling zadomowił się w Kanadzie ze względu na występujące tam sprzyjające warunki klimatyczne, czyli długie zimy. Pierwszymi graczami z tego państwa byli żołnierze stacjonujący w mieście Québec City, którzy to w ciągu zimy na przełomie 1759/60r. eksperymentowali, tworząc z żelaza różne wersje kamieni do gry.. Pierwszy w Ameryce Północnej klub sportowy „Montréal Curling Club” został założony w 1807r. Następnie w 1852r. powstał kanadyjski „Royal Caledonian Curling Club”. Pierwszy klub curlingowy w Stanach Zjednoczonych został założony w 1832r. w Michigan. Kamienie używane w ówczesnym czasie do gry były robione z drewna amerykańskiego orzecha białego.
Curling początkowo był grą jedynie na świeżym powietrzu, lecz wraz z rozwojem sportu zaczęto budować hale w których znajdowały się miejsca do gry, od czterech do sześciu pól. Pomieszczenia te pozwalały przede wszystkim na grę w nocy i chroniły od niesprzyjających dla zawodników warunków atmosferycznych. Początkowo lodowiska takie tworzono poprzez rozlanie wody i ciągłe utrzymywanie w hali temperatur poniżej zera. Dzisiaj wraz z rozwojem technologii nie jest to konieczne.
Pierwsza oficjalne zawody
Pierwsze mistrzostwa w kategorii mężczyzn nazywały się „Scotch Cup” i odbyły się w 1959r, zaś „Women’s World Championship” (Mistrzostwa Świata Kobiet) w 1979r. Zawody te były rywalizacją pomiędzy drużynami z Kanady i Szkocji. W 1961 roku objęły również Stany Zjednoczone, w 1962 Szwecję, w 1964 Norwegię i Szwajcarię, w 1966 Francję i w 1967 Niemcy. Z upływem czasu do rozgrywek przyłączyły się również inne państwa powodując ogólny rozwój mistrzostw. Pierwsze „Junior Men’s World Championship” (Mistrzostwa Świata Juniorów) odbyły się w 1975r., „Junior Women’s World Championship” (Mistrzostwa Świata Juniorek) w 1988r. Od 1989 roku odbywają się powstałe z połączenia Mistrzostw Świata Mężczyzn i Kobiet – „World Curling Champioschips” (Mistrzostwa Świata w Curlingu), oraz z połączenia Mistrzostw Świata Juniorów i Juniorek – „World Junior Curling Championschips” (Mistrzostwa Świata Juniorów w Curlingu).
Obecnie Curling jest grą najpopularniejszą w Kanadzie, która to znajduje się również w czołówce najlepszych drużyn. Do jej pozycji dążą głownie Norwegia, Szwecja, Szkocja, Szwajcaria oraz Stany Zjednoczone jak i wszelkie inne państwa, które upodobały sobie tą dyscyplinę sportową.