Kulig to częsta aktywność w zimowe dni, uwielbiana zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Co mówią przepisy na temat organizowania kuligu? Jak zadbać o bezpieczeństwo uczestników? Szczegóły poniżej.
Rodzaje aktywności w zimowe dni
Pomysłów na spędzanie czasu w sezonie zimowym jest wiele – można wybrać się m.in. na narty, łyżwy, sanki czy po prostu spacery po lesie, parku czy górskich dolinach. Dużą popularnością cieszy się także kulig. Czy można legalnie organizować takie wydarzenie, co mówią przepisy i jak zadbać o zasady bezpieczeństwa? Wyjaśniamy.
Kuligi i sanie – dawniej środek transportu
Kuligi dostarczają nam od wielu lat rozrywki w zimowe dni. Dawniej były środkiem lokomocji człowieka. Wiążą się z nimi wyjątkowe emocje, dlatego nic dziwnego, że wiele osób nadal chce organizować kulig dla własnej frajdy oraz swoich pociech.
Wieloletnia tradycja w miejscowościach górskich
Jednak tradycja ich organizowania została przerwana, w dużej mierze z powodu ich niebezpieczeństwa i wiążącego się z nimi ryzyka. Najczęściej są one nadal organizowane w górskich miejscowościach.
Kulig jako zimowa rozrywka
Z czasem rozpowszechniła się inna wersja kuligu – sanki podczepiano do samochodu. Trasa wiodła przez ulice w mieście lub leśne ścieżki. Taka forma nie dość, że jest daleka od tradycyjnego kuligu, to jeszcze niebezpieczna.
Czy taki kulig jest zgodny z prawem? Nie. Jeśli policja lub straż miejska zobaczy taką formę uprawiania kuligu, czyli auto ze sznurem sań, wręczy kierowcy mandat w wysokości kilkuset złotych oraz punkty karne.
Jak zatem zorganizować legalny i bezpieczny kulig? Warto dowiedzieć się w pobliskich stadninach konnych, czy organizują takie formy rozrywki w zimie. Zbierz grupę dzieci i znajomych, a następnie ustalcie z właścicielem, kiedy możecie wspólnie wybrać się na taką wycieczkę. Może to być jeden albo dwa konie lub też kilka zaprzęgów – w zależności od liczby uczestników i stopnia trudności trasy. Dorośli powinni jechać w dużych saniach, a dzieci mogą korzystać z sanek. Emocje gwarantowane!
Co zabrać ze sobą na kulig?
Na pewno załóż ciepłe i przewiewne ubranie, a także wygodną czapkę i mocne rękawiczki. Dobrej jakości obuwie to również podstawa. Swetry czy skarpetki na zmianę to kolejne elementy niezbędnego ekwipunku. W saniach powinny być ciepłe koce i pledy, termosy z gorącą herbatą i przekąski, które przegonią głód uczestników. Często kuligi kończą się też wspólną kolacją – najczęściej ogniskiem. Musisz też pamiętać o apteczce, bandażach i plastrach – warto mieć je pod ręką na wszelki wypadek.
fot. 3938030 / Pixabay