Bezpieczna zima

Sport i turystyka zimą

Zimowa wyprawa górska
Bezpieczeństwo

Wycieczki zimowe a zasady bezpieczeństwa w górach

Podejście, że bez ryzyka nie ma zabawy, nie jest odpowiednie podczas wypraw w góry w sezonie zimowym. W przypadku wybranych aktywności pewien czynnik ryzyka może występować, ale powinniśmy zmniejszać ryzyko do minimum. Zadbaj zatem o zasady           bezpieczeństwa w górach podczas zimowych wypraw.             

Trekking górski zimą – bezpieczeństwo przede wszystkim

Jeśli trekking i wędrówki zamierzasz praktykować także zimą, musisz dobrze poznać zasady bezpieczeństwa w górach. Poziom ryzyka jest wtedy stosunkowo wysoki, a na pewno znacznie wyższy niż wiosną czy latem. Zima w górach nie lubi błędów. To nie jest czas na spontaniczne górskie wyprawy w nieznane.

Dużo zależy od Twoich umiejętności, trasy oraz pogody, a także od tego, w jaki sposób podejdziesz do przygotowań. Wielu kwestii nie można przewidzieć, jak na przykład pogody, ale na pewno każdy ma świadomość, że warunki atmosferyczne w górach są bardzo zmienne. Postępuj tak, by ryzyko ograniczyć do minimum. Oto kilka zasad, które warto znać, by wycieczki były przyjemne i bezpieczne.

Jak przygotować się do wycieczki zimowej?

Sprawdź prognozę pogody. Zanim wybierzesz szlak i wyruszysz w trasę, sprawdź prognozę pogody i dowiedz się o zagrożeniu lawinowym. Najlepiej skorzystaj z kilku sprawdzonych źródeł. Weź jednak pod uwagę, że warunki pogodowe w górach zmieniają się szybko. Najlepiej na bieżąco ją kontroluj, np. w aplikacji w telefonie. Tu trzeba zrobić pewne zastrzeżenie – nie zawsze będzie działać. Jeśli prognoza nie brzmi dobrze, zrezygnuj, przełóż lub zmień swoje plany.

Sprawdź zagrożenie lawinowe. Dodatkowo odwiedź stronę GOPR lub TOPR, by zasięgnąć informacji o zagrożeniu lawinowym. Nie ignoruj komunikatów, nawet jeśli jest pięknie, malowniczo, słonecznie i aż nie chce wierzyć się, że ryzyko może być wysokie.

Dostosuj trasę do swoich umiejętności i możliwości. Planując trasę, kieruj się swoimi możliwościami. Weź pod uwagę przygotowanie fizyczne, znajomość trasy, ale też jak Twój organizm reaguje np. na zimno i mróz. Nie każdy wytrzyma w trudnych warunkach równie długo. Zdarza się, że trzeba pokonać zaspy śnieżne, starać się zachować przyczepność na lodzie.

Wędrowanie, gdy jest zimno, robi się ciemno i wieje nie należy do przyjemności. Zawsze miej na uwadze, jak daleko masz do schroniska. Pokonanie zimą tej samej trasy zajmuje więcej czasu i jest bardziej męczące. Jeśli Twoja kondycja nie jest zbyt dobra, szybciej zabraknie Ci sił.

W grupie bezpieczniej. W grupie jest raźniej, ale także bezpieczniej. Namów znajomych na wspólną wyprawę. W razie wypadku ktoś będzie w pobliżu, sprowadzi pomoc. Najlepiej, by były to osoby z górskim doświadczeniem.

Ubierz się odpowiednio do pogody. Przed wyprawą przemyśl, w co się ubierzesz. Załóż coś stosownie do aktualnej pogody, ale pamiętaj o zasadach „cebulki”. Pod spód załóż zatem termoaktywną bieliznę, potem koszulkę oraz bluzę. W plecaku miej z kolei ciuchy, które zagwarantują ochronę przed wiatrem i opadami – specjalistyczna kurtka to podstawa. Ważnym elementem stroju są też buty – ciepłe, dobrze stabilizujące stopę i łydkę, wygodne, odporne na opady.

Naładuj telefon, spakuj powerbank i zapisz numery alarmowe. Zanim wyruszysz na szlak, zapisz numery alarmowe. Pobierz też aplikację RATUNEK, dzięki której informacje o Twojej lokalizacji trafią do służb ratunkowych.

Prowiant na drogę. Ważnym elementem ekwipunku jest prowiant, bo dostarcza kalorii oraz energii. Wycieczki zimowe to wyższy wydatek energetyczny, dlatego termos z ciepłą herbatą, elektrolity, kanapki, suchary czy mięso suszone będzie odpowiednie. Najlepiej zabrać też ciepły obiad albo zaplanować go w schronisku. Dobrym pomysłem będzie też sycące i wartościowe danie liofilizowane – torebkę wystarczy zalać gorącą wodą i gotowe!

Spakuj plecak. Pakując plecak, weź pod uwagę warunki zimowe. Przyda się zatem dodatkowa odzież na zmianę, latarka czołowa, kompas, tradycyjna mapa, ale też inne niezbędne przedmioty. Lista wcale nie jest krótka, dlatego poświęć czas, by wybrać pojemny i solidny plecak. Na temat ekwipunki pisaliśmy już tutaj: https://bezpieczna-zima.pl/jaki-sprzet-zabrac-w-gory-zima/

fot. kinkate / Pixabay