Bezpieczna zima

Sport i turystyka zimą

Saneczkarstwo
Saneczkarstwo Sport

Saneczkarstwo – historia, zasady, ciekawostki.

Saneczkarstwo to forma jazdy na sankach – sportowiec leży na plecach na sprzęcie sportowym i kieruje nim jedynie poprzez przenoszenie ciężaru ciała i ucisku ud. Przybliżmy historię tej dyscypliny sportowej oraz najważniejsze fakty.

Saneczkarstwo – co to za dyscyplina?

Saneczkarstwo, inaczej sport saneczkowy, to jedna z popularnych dyscyplin sportów zimowych. Wyścigi na sankach sportowych są rozgrywane na sztucznych torach. Saneczkarstwo to konkurencja dla mężczyzn i kobiet, odbywają się też wyścigi par. Zwycięża zawodnik, który osiągnie najlepszy czas przejazdu, tzw. ślizgu.

W tzw. sztafetach czas jest liczony od startu kobiety aż do zakończenia ślizgu przez dwójkę mężczyzn. Tuż po dojechaniu kobiety dotyka ona tablicy znajdującej się nad torem co otwiera bramkę startową dla mężczyzny. Tak dzieje się także w przypadku dla ostatnich zawodników – dwójki mężczyzn.

Historia saneczkarstwa w pigułce

Pierwsze rajdy saneczkowe organizowali angielscy kuracjusze w Alpach w Szwajcarii w XIX wieku. Konkurencja ta zrodziła się ze zjazdów rekreacyjnych. Jednak obecnie rajdy saneczkowe to sport o wyczynowym charakterze. Jako dyscyplina sportowa saneczkarstwo rozwinęło się z wyścigów w Sankt Moritz.

W Niemczech w 1911 roku powstał Związek Saneczkarstwa, a pierwsze Mistrzostwa Europy odbyły się w 1914 roku w Austrii. Międzynarodowa Federacja Saneczkarstwa została założona w 1957 roku. Pierwsze mistrzostwa Europy rozegrano w 1970 r., a mistrzostwa świata w 1979 r. Rozgrywany jest ponadto Puchar Świata.

Zasady

  • Sanki mają 1,35 m długości i ważą 22 kg lub 25 kg.
  • Tor saneczkowy – długość sztucznego lodowiska wynosi dla jednoosobowych sanek od 1000 m do 1250 m.
  • Waga ciała – obowiązują limity. Jeśli nie jest osiągnięta najwyższa możliwa waga (u mężczyzn 90 kg, a u kobiet 75 kg), zawodnik powinien ubrać ołowianą kamizelkę. Ta jednak nie może stanowić więcej niż 75% brakującej masy ciała.

Ciekawostki

  • Od 2011 roku można brać udział w zawodach o Puchar Świata.
  • Olimpijska dyscyplina sportowa. Sport saneczkowy stał się dyscypliną olimpijską dopiero w 1964 roku w Innsbrucku.
  • Wiodącą rolę odgrywają w saneczkarstwie sportowcy z Austrii, Rosji i Włoch.
  • Polska po raz pierwszy wzięła udział w mistrzostwach Europy w saneczkarstwie w 1914 roku.
  • Saneczkarstwo to sport, którym kieruje Międzynarodowa Federacja Saneczkarstwa. W Polsce zajmuje się tym Polski Związek Sportów Saneczkowych, czyli kontynuacja Sekcji Saneczkarskiej tuż przy Polskim Związku Narciarskim.
  • Krynica-Zdrój była od 1930 roku stolicą polskiego saneczkarstwa. Po wojnie stał się nią Karpacz, gdzie wybudowano nowoczesny tor sankowo-bobslejowy. Znaczenie ma też Szklarska Poręba.