Pogoda w górach często zaskakuje i słynie z nieprzewidywalności. Wybierając się na dłuższą wycieczkę, trzeba się odpowiednio ubrać niezależnie od sezonu. Do trudnych warunków górskich tym bardziej wymagany jest specjalny strój dopasowany do aktywności i pory roku ubiór. Co założyć w zależności od pogody?
Przede wszystkim musisz dobrać odzież do temperatury, by zadbać o komfort termiczny. Nie możesz wyziębić organizmu, ani przegrzać. Dobrze jest mieć trzy warstwy – jak warstwa wewnętrzna (bielizna termoaktywna), warstwa docieplająca i warstwa zewnętrzna.
Bielizna termoaktywna
Bielizna termoaktywna jest niezbędna w górach, ma pomóc utrzymywać stałą temperaturę ciała i odprowadzać wilgoć. Sprawdza się podczas aktywności w sezonie zimowym, chroni przed wychłodzeniem i przeziębieniem, ale też pomaga uniknąć przegrzania się organizmu. Jej plusem jest też, że szybka schnie. Dobrej jakości bielizna termoaktywna to świetna inwestycja. Obejmuje m.in. stanik, podkoszulki, koszulki, kalesony i spodenki. Zwróć jednak uwagę, by była wykonana z materiałów najwyższej jakości.
Warstwa docieplająca
Główną rolą tej warstwy jest utrzymanie ciepła i odprowadzanie pary wodnej przy większym wysiłku. Również latem w górach może być bardzo zimno, głównie na odpowiednich wysokościach. W plecaku zawsze warto mieć dodatkową warstwę środkową, docieplającą, bo na pewno się przyda. Mogą to być polary lub ciepłe bluzy wykonane ze specjalnych materiałów syntetycznych, które będą skuteczną izolację termiczną, ale też pozwalające na dobrą cyrkulację powietrza. przy zmiennej pogodzie będą świetnym wyborem.
Warstwa zewnętrzna
Kurtka. Warstwa zewnętrzna to bezpośrednia ochrona przed wiatrem, zimnem, deszczem lub śniegiem. W tej kategorii mamy szeroki wybór produktów – m.in. popularne softshelle, czyli lekkie i cienkie kurtki, które zapewniają ochronę przed wiatrem. Są praktyczne i wygodne, nie zajmują dużo miejsca w plecaku. Softshelle to niezbędna odzież w góry wiosną czy jesienią.
Z kolei zimą lepiej zainwestować w kurtki ocieplane składające się z warstwy wewnętrznej z membraną. Dobrze chronią przed zimnem, deszczem, wiatrem i śniegiem. Sprawdzą się w trudnych, górskich warunkach, np. podczas trekkingu. Na niskie temperatury dobrym wyborem będą też funkcjonalne kurtki puchowe z dodatkiem materiału syntetycznego.
Spodnie. Kurtka i bluza mają ogromne znaczenie, ale ważnym elementem ubrania są też spodnie w wyprawy górskie. Materiał musi być wytrzymały, by ochronił przed urazem, ale też nie rozerwał się nagle. W lecie szukaj spodni z przewiewnych materiałów, które zagwarantują dobrą ochronę, ale i oddychalność. W zimie sprawdzą się spodnie hardshellowe z warstwą docieplającą i membraną.
Inne niezbędne elementy ubioru
Buty. Ogromne znaczenie mają też porządne buty górskie lub trekkingowe. Trzeba je dopasować w zależności od tego, jak planujemy spędzać czas – są modele do wędrówek o różnym poziomie trudności, m.in. na wyprawy o zróżnicowanym i wymagającym terenie, ale też do spacerów po płaskim szlaku. O zakupie konkretnego modelu decyduje zatem głównie ich przeznaczenie. Masywne i ciężkie sprawdzą się na zimowe wyprawy w góry, a lekkie półbuty podczas wędrówek po nisko położonych terenach. Buty to podstawa każdej dłuższej wędrówki.
Muszą mieć odpowiedni rozmiar, co wydaje się oczywiste, a jednak dopasowanie jest kluczowe właśnie podczas długich wypraw po trudniejszym terenie. Poza tym dobrze, jeśli mają cholewkę i stabilną podeszwą.
Materiał, z jakiego są wykonane, powinien być lekki i wytrzymały. Jeśli buty będą uwierać czy powodować otarcia, nie sprawdzą się, a to może wiązać się z przymusowym skróceniem trasy. Trzeba też pamiętać, by dobrze wiązać buty trekkingowe, a nowe, tuż po zakupie, wcześniej rozchodzić. Jeśli szukasz butów do biegania po górach, zwróć uwagę na specjalnie dedykowane do sportu modele.
Inne akcesoria. Poza tym warto spakować praktyczną chustę albo komin, czapkę lub inne nakrycie głowy i dobre okulary z filtrem przeciwsłonecznym. Z gadżetów przyda się smartfon albo smartwatch z sygnałem GPS i nawigacją, ew. tradycyjny kompas. Ogromne znaczenie ma też wybór plecaka, ale tę kwestię omawiamy w innym artykule.
fot. Free-Photos / Pixabay