Wyprawa w góry zimą to marzenie miłośników trekkingu. Jednak dobre wyposażenie w góry jesienią i zimą to podstawa bezpiecznej wycieczki. Poniżej znajdziesz wszystko, co trzeba wiedzieć przed wyprawą w góry o tej porze roku.
Malownicze widoki, czyste i świeże powietrze, redukcja samopoczucia, możliwość oderwania się od problemów i miasta – góry to świetny pomysł, by od wszystkiego odpocząć i zapewnić sobie dobry nastrój. Jednak wyzwania i zdobywanie szczytów w zimie to prawdziwe wyzwanie. Szykując się na wyprawę górską w przejściowych porach roku, musisz się jak najlepiej przygotować – na każdy scenariusz. Nie daj zwieść się słońcu, gdyż pogoda zmieni się na szlaku wiele razy.
Góry zimową porą – wyzwania, ale i ryzyko
Zanim wyruszysz na szlak górski, koniecznie zadbaj o odpowiednie przygotowanie. Trekking o tej porze roku bardzo mocno różni się od wycieczki latem czy wiosną. Oczywiście jest zimno, bo są niższe temperatury, więcej opadów deszczu, silny wiatr oraz śnieg. Jednak zima to również kaprysy pogody, oblodzenia, ryzyko, wyzwania i seria niebezpieczeństw.
O czym musisz pamiętać, planując wyprawę w góry zimą?
- Niskie temperatury. Nie są może zaskoczeniem, ale jednak często czegoś nie masz w plecaku. Na trekking zimą zabierz ciepłą odzież, z odpowiednich materiałów i wyprodukowaną w nowoczesnych technologiach, bieliznę termiczną, polar, kurtkę, czapkę i rękawiczki. Ubieraj się na cebulkę, czyli w kilka warstw. Sprawdzi się m.in. odzież i bielizna z wełny merino. Gwarantuje izolację od otoczenia, a także ma zdolność dogrzewania ciała w zimnych miesiącach i chroni przed wyziębieniem, co jest ważne w wysokich górach.
- Buty. Solidne obuwie wysokie, które będzie chronić stopę przed nieprzyjazną aurą, deszczem, zimnem i skręceniem to podstawa. Na szlaku może być ślisko, a wtedy niezwykle ważny jest pewny punkt oparcia. Dobry, górski bieżnik to must have. Nie mogą jednak być one zbyt wyeksploatowane, upewnij się, że bieżnik nie jest zużyty. Pamiętaj też o impregnacji butów, ma ona duże znaczenie dla ich wytrzymałości.
- Tereny lawinowe. Jest to w zimie zdecydowanie największe niebezpieczeństwo. Nawet profesjonaliści miewają problemy na takim obszarze, dlatego bez wprawy nie planuj wielkich wypraw. Sprawdzaj komunikaty o zagrożeniach lawinowych na bieżąco – polecamy też specjalną aplikację oraz wpisanie w telefon numeru telefonu do ratowników.
- Krótszy dzień. Ważne jest, kiedy będzie wschód i zachód słońca. Sprawdź te godziny, a potem zaplanuj trasę. Zabierz ze sobą sprzęt na ew. wędrówkę po ciemku – m.in. latarkę, czołówkę, odblaskowe elementy itd.
- Różny teren, odmienne rodzaje nawierzchni. Może być różna – śliska, wilgotna, miękka, oblodzona, w błocie, w zaspach itd. Warunki na szlaku jesienią i zimą będą na pewno zróżnicowane i mogą poważnie zaskoczyć. Wpłyną też na Twoje tempo, co jest ważne podczas planowania trasy. Możesz też mieć kłopot z właściwą orientacją w terenie – śnieg przeszkadza, do tego spowalnia i zasłania znaki. Mapy i GPS to must have!
fot. Julius_Silver / Pixabay