Najczęściej uprawiane sporty zimowe to przede wszystkim jazda na nartach, snowboardzie oraz na łyżwach. Wymagają one jednak odpowiedniego przygotowania fizycznego – dobrej kondycji, ale nie tylko. Jak się przygotować, by obniżyć ryzyko urazu i kontuzji?
Najpopularniejsze sporty zimowe
Do sportów zimowych zaliczamy wszystkie dyscypliny, które można uprawiać jedynie z określonych warunkach atmosferycznych – jak niska temperatura, mróz i śnieg. Wśród najczęściej wybieranych sportów rekreacyjnych należą: jazda na nartach, snowboardzie, łyżwach i sankach, a także narciarstwo biegowe i ew. hokej na lodzie. Z kolei zawodowe dyscypliny to: narciarstwo alpejskie, łyżwiarstwo figurowe i szybkie, skoki narciarskie, bobsleje, biathlon oraz curling.
Przygotowanie do sportów zimowych – podstawy
Wiele z tych sportów wymaga wcześniejszego przygotowania – dobrej kondycji, ale też umiejętności. Ważne jest też regularne rozciąganie się. Aby jazda na nartach i na snowboardzie nie narażała nas na kontuzje, dbaj o formę przez cały rok. Z kolei jazda na łyżwach to raczej rozrywka, ale wymagająca skupienia i umiejętności utrzymania równowagi.
Przygotowanie przed wyjazdem na narty i snowboard
Przed wyjazdem na narty, już kilka miesięcy wcześniej, rozpocznij treningi przygotowawcze. Powinny one zająć około półtorej godziny – wpisz je w swój kalendarz trzy razy w tygodniu, jeśli tylko możesz sobie na to pozwolić.
Budowa mięśni. Zacznij od wzmocnienia mięśni – ważne, by zarówno zwiększyć masę i siłę, jak i poprawić wytrzymałość. Głównie skup się jednak na mięśniach nóg, poza tym popracuj nad brzuchem, ramionami i plecami. Bez silnych i wytrzymałych nóg będzie ciężko spędzić na stoku cały dzień. Nie ma znaczenia, czy wybierzesz treningi w domu, pod okiem trenera w siłowni, a także zajęć zorganizowanych. Wiele klubów oferuje zajęcia przygotowawcze do sezonu zimowego, a przez cały rok warto chodzić m.in. na TBC, które ogólnie rozwija.
Ogólna kondycja. Zjazdy ze stoków mogą trwać nawet kilka godzin, dlatego zadbaj o mięśnie czy utrzymywanie równowagi, ale także o ogólną kondycję. Duże znaczenie ma też Twoja wydolność i ogólna kondycja. W tym pomogą treningi cardio – bieganie czy rower w terenie, a w sezonie zimowym są dostępne bieżnie, orbitreki czy rowerki stacjonarne. Wiele osób docenia też nordic walking, czyli spacery z kijkami.
Równowaga. To podstawa, by uprawiać sporty zimowe – głównie dotyczy snowboardzistów. Wybieraj ćwiczenia na poprawię balansu, czyli takie, by pracowało Twoje całe ciało – pomoże nawet pilates, sprawdzą się też dyski sensomotoryczne.
Jakie dyscypliny warto uprawiać? Wśród sportów, które pomogą Ci przygotować się do sezonu zimowego, warto postawić m.in. na treningi w siłowni, bieganie lub jazdę na rowerze, pływanie, jazdę na rolkach czy fitness, z kolei dla snowboardzistów dobrym wyborem będą sporty wodne, m.in. wakeboard.
Jak chronić stawy?
Regularnie też dbaj o stawy, nie przeciążaj ich bez potrzeby, zadbaj o dietę, ew. wprowadź też suplementację. Jazda na nartach przez wiele godzin to duże obciążenie dla stawów. Warto pomyśleć o ochronie, przede wszystkim stawów kolanowych. Przed każdym treningiem wykonaj też rozgrzewkę – wystarczy kwadrans, ale ma ona duże znaczenie.
fot. josefka / Pixabay