Góry zimą są piękne, ale też niebezpieczne. Czego należy się obawiać, jakie zagrożenia są podstawowe o tej porze roku?
Lista typowych zagrożeń w górach w sezonie zimowym
Niskie temperatury, mróz. W górach zagrożeniem zawsze jest spadek temperatury wraz z rosnąca wysokością – nie tylko w zimie. Pakując się na wyjście w góry o tej porze roku, warto zabrać więcej ciepłych rzeczy i przede wszystkim dobrej jakości kurtkę, która ochroni nas nawet mimo rekordowo niskich temperatur.
Oblodzenia. Wydeptane ścieżki ograniczają ryzyko zgubienia szlaku, ale są bardziej oblodzone, co stanowi poważne zagrożenie w górach zimą. Oblodzenie to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków, złamań i siniaków, a często poważnych wypadków. Nawet na prostych trasach należy zachować ostrożność.
Szybko zapadający zmrok. Krótki dzień oznacza konieczność wyruszenia wczesnym rankiem i starannego zaplanowania trasy.
Lawiny. Bardzo poważnym zagrożeniem w górach w sezonie zimowym są też lawiny, którym poświęcamy osobny dział naszego portalu – odsyłamy tam po więcej informacji. W Polsce ryzyko zejścia lawin występuje głównie w Tatrach, Karkonoszach, Bieszczadach i w masywie Babiej Góry, ale nie tylko – należy zawsze sprawdzić komunikaty wydawane przez GOPR i stosować się do wydawanych zaleceń.
Silny i zimny wiatr. Najważniejsze znaczenie ma dla nas tzw. temperatura odczuwalna. Ona z kolei zależy też od wiatru. Mroźne i dynamiczne podmuchy sprawiają, że szybciej marzniemy. Jednym z najbardziej wietrznych miejsc w Polsce jest Śnieżka.
Zaspy śnieżne. Świeży śnieg może stanowić poważne utrudnienie i zagrożenie dla turystów, nawet na trasach zaliczanych do łatwych. Nieprzetarte szlaki to również trudniejsza wędrówka, wymagająca energii. Poza tym na mocno zaśnieżonym terenie nie każdy potrafi odnaleźć drogę i określić swoje położenie, co grozi zboczeniem ze szlaku.
fot. jacky73490 / Pixabay