Bezpieczna zima

Sport i turystyka zimą

zima
Bezpieczeństwo

Bezpieczne ferie zimowe – jak o to zadbać?

By zapewnić bezpieczeństwo na feriach zimowych, trzeba przestrzegać kilku zasad. Najważniejsze z nich przedstawiamy poniżej.

W górach niezależnie od pory roku trzeba jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo – własne, bliskich oraz osób pod naszą opieką. Ferie zimowe to dla dzieci czas zabawy i sportów zimowych – jak łyżwy, narty, sanki, kuligi i piesze wędrówki po górach. Lista zimowych aktywności jest bardzo długa. Co zrobić, żeby uniknąć lub obniżyć ryzyko chorób i kontuzji? Podpowiadamy, jak dbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich podczas ferii. Warto m.in. wziąć udział w szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy

Wypadki na stokach – statystyki są niepokojące

Jak podaje TOPR, wypadków na stokach narciarskich jest bardzo dużo. Ratownicy podczas ferii zimowych podejmują znacznie więcej akcji ratunkowych i interwencji niż w innym okresie. Niestety zimowe szaleństwo często kończy się złamaniami i kontuzjami – często są to m.in. stłuczenia czy rozcięte łuki brwiowe. Zimowe aktywności mają zbawienny wpływ na organizm, bo pomagają poprawić krążenie i dotlenić organizm, wydzielają się też endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa dla opiekunów i rodziców

1. Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych zależy od organizatora wyjazdu – jeśli dziecko wyjeżdża na ferie, sprawdź, czy organizator posiada wszystkie zezwolenia. Zapytaj też o pomoc medyczną w razie potrzeby. Można też zgłosić do służb prośbę o sprawdzenie, czy pojazd jest sprawny i bezpieczny. Dla policjantów w ferie i wakacje to codzienność – kontrole pojazdów, trzeźwości i uprawnień kierujących, stanu technicznego samochodów i autokarów, pilnowanie porządku w trosce o bezpieczeństwo.

2. Nie kuś złodzieja – wartościowe przedmioty powinny zostać w domu. Co prawda smartfon, zegarek czy lokalizator GPS będą tu wyjątkiem.

3. Naucz dziecko, by nosiło elementy odblaskowe na ubraniu nie tylko podczas drogi ze szkoły i do szkoły, ale także podczas zabaw i zawsze na zewnątrz podczas ferii. Opady śniegu, mgły, ciemność i zachmurzenie ograniczają widoczność, odblaski mogą podnieść poziom jego bezpieczeństwa.  

4. Włóż dziecku do plecaka albo do kurtki kartkę z imieniem i nazwiskiem, numerami kontaktowymi, ew. listę przyjmowanych przez nie leków lub nazwy środków, na jakie jest ono uczulone. Dobrym pomysłem jest też włożenie takiej kartki do saszetki, którą dziecko będzie nosić na szyi, zawsze przy sobie.

5. Naucz dziecko podstawowych zasad pierwszej pomocy. Zakres szkolenia zależy od jego wieku. Upewnij się też, że podstawowe numery alarmowe i wie, jak zachować się w sytuacji zagrożenia. Ważne, by uważało podczas zabaw – nie rzucało kulkami ze śniegu w twarz innych dzieci, a na nartach czy sankach nie zjeżdżało z górek położonych blisko drogi. Zakazuj dziecku wchodzenia na zamarznięty zbiornik wodny, naucz je właściwego zachowania się w przypadku, gdyby lód pod nim się załamał lub było świadkiem wypadku.

6. Skompletuj wszystko, co niezbędne – dobry plecak, bezpieczne i komfortowe buty, kurtkę przeciwdeszczową z kapturem, bluzę, podwójne zestawy bielizny w razie deszczu, parasol itd. Wyposaż dziecko również w urządzenia, które podniosą poziom jego bezpieczeństwa – telefon z GPS-em, by znalazło drogę, a także, by odpowiednie służby mogły je odnaleźć w razie konieczności, latarkę, inteligentny zegarek.

7. Możesz też pomyśleć o ubezpieczeniu dla dziecka – wiele towarzystw ubezpieczeniowych ma w ofercie różne pakiety.

fot. pasja1000 / Pixabay