Bezpieczna zima

Sport i turystyka zimą

Hokej na lodzie
Hokej na lodzie Sport

Historia hokeja na lodzie

Hokej na lodzie to popularna sportowa gra zespołowa rozgrywana na lodowisku. Jest jedną z najbardziej znanych dyscyplin zimowych – poznajmy bliżej jej historię.

Historia hokeja w pigułce

Początki hokeja sięgają XV wieku. Wtedy to Holendrzy już uprawiali ten sport na lodzie. Jednak jego nowoczesna odmiana powstała w Kanadzie w połowie XX wieku. Dyscyplina ta została zapoczątkowana we Francji albo Anglii. W kulturze hokej pojawił się w malarstwie niderlandzkim już w 1565 roku – obraz przedstawia ludzi korzystających z zakrzywionych kijów.

Nazwanie gier na lodzie „hokejem” datuje się jednak na 1785 rok, ale etymologia terminu wcale nie jest jasna i pewna. Może pochodzić od francuskiego słowa hoquet, czyli pasterski lub zgięty kij.

Różne hipotezy

Teorii jest wiele. Przyjmuje się między innymi, że prawdopodobnie wymyślili ją żołnierze angielscy stacjonujący w Kanadzie. Nie mogli uprawiać innych sportów podczas srogich zim i wymyślili nowy sport. W 1875 roku w Montrealu w Kanadzie zorganizowano pierwszy mecz hokeja na lodzie w hali Victoria Skating Rink. Zawodnicy grali drewnianym krążkiem, używali też kijów oraz łyżew.

Kanada kolebką hokeja

W 1877 studenci Uniwersytetu McGilla uregulowali zasady gry, powstał też pierwszy klub hokeja na lodzie McGill University Hockey Club. Sport zyskiwał coraz większą popularność, aż w końcu w 1883 roku zaliczono go do programu zimowego karnawału w Montrealu, odbył się też pierwszy turniej hokejowy w Kanadzie.

W 1885 roku powstała pierwsza amatorska liga hokejowa w Kingston, a w 1893 Lord Stanley, Gubernator generalny Kanady, ufundował puchar The Dominion Hockey Challenge Cup. Dzisiaj trofeum to nazywa się Pucharem Stanleya i jest nagrodą w National Hockey League (NHL).

Hokej w Stanach Zjednoczonych

W 1908 powstała IIHF (International Ice Hockey Federation), a niedługo potem, w 1917 roku, NHL (National Hockey League), wspólna liga hokejowa USA i Kanady. Z kolei na terenie Stanów Zjednoczonych popularna była gra ice polo, zbliżona do hokeja. Różnice to m.in. długość kija oraz używanie piłki zamiast krążka. Z czasem hokej wyparł tę dyscyplinę. Hokej do Europy dotarł pod koniec XIX wieku.

Hokej w Polsce

Hokej na lodzie w Polsce zaczęto uprawiać w latach 20. XX wieku. Pierwszymi ośrodkami były Warszawa, Łódź oraz Lwów. Wkrótce, w 1922 roku, założono pierwsze kluby hokejowe – Polonia oraz AZS. W 1925 roku powołano Polski Związek Hokeja na Lodzie (PZHL) w Warszawie, a dwa lata później odbył się turniej o mistrzostwo Polski – mistrzem został warszawski AZS. Najbardziej utytułowaną drużyną jest Podhale Nowy Targ – aż 19 razy sportowcy zdobyli tytuł mistrza Polski.

Najlepsze drużyny hokejowe

Hokej na lodzie ma status sportu olimpijskiego. Do najlepszych drużyn na świecie zalicza się: Stany Zjednoczone, Finlandię, Kanadę, Szwajcarię, Szwecję oraz Rosję, Słowację i Czechy. W Polsce mistrzostwa świata w tej dyscyplinie zostały zorganizowane dwa razy – pierwszy raz w 1931 roku w Krynicy, a drugi w 1976 roku w Katowicach.

Popularność hokeja

Od wielu lat rozgrywa się go w zamkniętych halach sportowych, w których znajdują się lodowiska, co znacznie wpłynęło na wzrost popularności hokeja. Dzięki temu można go rozgrywać przez cały rok.

Hokej na lodzie wyjątkowo popularny jest w krajach na Północy, co wynika z uwarunkowań klimatycznych, czyli w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Rosji, Czechach, Słowacji, Polsce, Niemczech, Szwajcarii, a także w krajach nordyckich, czyli w Finlandii oraz Szwecji.

Hokej na lodzie stanowi jeden z najpopularniejszych sportów zawodowych w Ameryce Północnej. To również oficjalny zimowy sport narodowy Kanady. Właśnie w Stanach i Kanadzie jest organizowana najważniejsza klubowa liga świata, czyli NHL.