Wędrówka górskimi szlakami, tak jak i w lecie i w zimie, to jeden ze sposobów spędzania wolnego czasu. Wędrówkom tym mogą jednak towarzyszyć różnego rodzaju zagrożenia i wypadki. Aby uniknąć takich zagrożeń należy na każdą wędrówkę w góry starannie się przygotować.
Niezbędnik turysty górskiego
Dostępne przewodniki i mapy turystyczne dostarczają wielu informacji, pomagają podjąć decyzję w jaki rejon gór się udać, jakich trudności terenowych można się spodziewać i ile to zajmie czasu.Planując wędrówkę górską należy pamiętać o zabraniu telefonu komórkowego – z dobrze naładowaną baterią zasilającą – przynajmniej jednego na grupę i wprowadzeniu do pamięci telefonów alarmowych GOPR. W stacjach GOPR można uzyskać dodatkowe informacje o aktualnie panujących warunkach na górskich szlakach.
Pogoda w górach
Pogoda w górach potrafi zmienić się bardzo szybko, więc mimo słońca w dolinach, nie należy ograniczać miejsca w plecaku na dodatkowe ciepłe rzeczy. Ubierając się, należy pamiętać o zasadzie ubierania się „na cebulkę”. Łatwiej będzie dostosować grubość ubrania do temperatury. Nie zapominajmy o czapce i kremie z filtrem UV – w wysokich partiach gór słońce świeci bardzo mocno i szybko opala. Niestety mimo dokładnej prognozy, trudno przewidzieć nagłe załamanie pogody, należy więc być przygotowanym na gwałtowną zmianę warunków atmosferycznych: śnieżyca i mgła to najczęstsze niebiezpieczeństwa. W takich momentach nie należy oddalać się od innych, gdyż przy ograniczonej widoczności bardzo łatwo zgubić drogę. Warto mieć zawsze, na wszelki wypadek, trochę jedzenia (najlepiej tabliczkę czekolady), które dostarczy niezbędnych kalorii. Można także spotkać się z niebezpieczeństwem zejścia lawiny, należy pamiętać o sprawdzeniu na miejscu zagrożenia lawinowego. O wysokim zagrożeniu lawinowym ostrzega czerwona lub pomarańczowa migająca lampka przy dolnej stacji wyciągu. Staraj się zachować jak największą ostrożność w miejscach oznaczonych żółto-czarną szachownicą (Uwaga! Zagrożenie lawiną).