Bezpieczna zima

Ziomowa akcja GOPR-u

Narty zimą
Turystyka

Jedziesz na narty? Co z pupilem?

Planujesz wypad na narty, aby skorzystać jeszcze z kończącej się zimy? Świetnie, ale zadbaj o swojego pupila – sprawdź, jakie są możliwości, aby spędził czas rozłąki bezpieczny i zadbany.

Warto korzystać z wolnego i wybierać się na kilka dni gdzieś w Polskę albo i za granicę. Jeśli jednak masz psa lub kota, musisz zapewnić mu – jak dziecku – właściwą opiekę. Nie może przecież zostać sam, głodny, smutny, zaniedbany. Możesz też poszukać ośrodka, do którego będzie mógł pojechać razem z Wami, ale to też nie zawsze dobre rozwiązanie – na spacer chętnie pójdzie, ale na stok go nie zabierzecie. A zatem – co zrobić z pupilem na czas urlopu czy też wyjazdu służbowego?

Rodzina lub znajomi

Opcji jest kilka – pies czy kot może zostać z kimś z Waszej rodziny lub zaufanych znajomych, sprawdzi się też tzw. dog walker albo hotel dla psów i kotów. Dobrze, jeśli zna tę osobę, a jeszcze lepiej, jeśli zna także dom, w którym spędzi tych kilka dni lub tygodni. Kota możecie też zostawić u siebie, a klucze przekazać komuś zaufanemu, kto przyjdzie raz na kilka dni go nakarmić i sprawdzić, czy wszystko w porządku. Z psem jednak nie jest tak łatwo – czworonożny przyjaciel wymaga uwagi i to w 100 procentach!

Wiele zależy też od wieku psiaka oraz jego usposobienia. Starszy pies zapewne położy się gdzieś w widocznym miejscu, aby móc obserwować swojego opiekuna, jednak młodszy będzie chciał się bawić i spędzać czas z człowiekiem niemal przez cały dzień. Zależnie też od wieku, ale i rasy, może potrzebować długich spacerów – np. do parku czy lasu, a także codziennej porcji zabawy, np. gonitwy.

Ważne jest zatem, czy zostanie z kimś młodym i lubiącym aktywnie spędzać czas, czy może np. z Waszymi rodzicami lub dziadkami. Zwykle są to zaufane i znane psu osoby, ale nie zawsze będą w stanie zapewnić zwierzakowi długie spacery.

Hotel dla psów i kotów

Jednym z pomysłów jest także hotel dla psów czy kotów, gdzie możesz zostawić zwierzaka na kilka dni albo tygodni. Warto wcześniej poznać to miejsce, skorzystać z pleceń innych właścicieli psów itd. Zwierzak będzie miał zapewnione jedzenie, spacery, zabawę, kontakt z ludźmi, ale i psami (jeśli jego usposobienie jest łagodne).

Cena nie jest wygórowana. Hotel petlandia.pl zakwateruje Twojego psa za 65zł za dobę, natomiast kotka za 35zł.

Dog-walker – coraz popularniejszy zawód

Jeśli rodzina czy znajomi nie są w stanie zagwarantować czworonogowi codziennie intensywnej porcji ruchu, z pomocą mogą przyjść także tzw. dog-walkerzy. To nowy zawód, mało popularny w Polsce, ale za granicą funkcjonujący już z powodzeniem od co najmniej kilku lat. Oczywiście najlepiej zapytać o taką osobę kogoś ze znajomych, kto też ma psa i korzystał z usług konkretnego dog-walkera.

Sprawdzone osoby może też poleci weterynarz prowadzący Waszego pupila. Najczęściej dog-walker to osoba mająca otwarte usposobienie, lubiąca zwierzęta i spędzanie z nimi czasu, chętnie wyprowadzająca psa na spacer – liczbę i długość spacerów ustalisz indywidualnie. Pamiętaj jednak, że pod osobą takiego „wyprowadzacza” są też inne psy czy koty, a zatem musisz ustalić grafik itd. Dog-walker również nakarmi psiaka i zapewni mu odpowiednią porcje zabawy – to opiekun zwierzaków!

K / pixabay / adege