Bezpieczna zima

Sport i turystyka zimą

Sprzęt w górach
Turystyka

Jaki sprzęt zabrać w góry zimą?

Zima to trudny czas na górskie wyprawy – przestrzegaj zasad bezpieczeństwa, a także skompletuj niezbędny ekwipunek. Podpowiadamy, co będzie niezbędne.

Jeśli lubisz góry i chętnie wyruszasz na wycieczkę niezależnie od pory roku, musisz wiedzieć, że wymaga to doświadczenia, wiedzy, przygotowania i odpowiedniego wyposażenia. Zima to piękne krajobrazy, ale też wiele trudności i niebezpieczeństw. Potrzebny jest odpowiedni sprzęt – sprawdź, co obejmuje niezbędnik.

Niezbędne wyposażenie na zimowe wyprawy w góry

Zestaw do wyprawy w góry latem obejmuje wiele przedmiotów, a jednak ich lista jest znacznie krótsza niż niezbędnik w sezonie zimowym. Przygotowaliśmy poniżej spis rzeczy, które są nie tylko praktyczne, ale i wyjątkowo potrzebne podczas wycieczek zimową porą.

Buty. Wygodne obuwie to podstawa niezależnie od pory roku. Komfort i ochrona przed otarciami to nie wszystko. Buty muszą być też ciepłe i zabezpieczać przed odmrożeniami i nie mogą przepuszczać śniegu. Ważna jest też kompatybilność z certyfikowanym sprzętem, czyli m.in. z rakami. Buty w góry powinny mieć podeszwę sztywną i rant nad podeszwą.

Raki lub raczki. Rodzaj nakładek na obuwie, raczki mają specjalne metalowe kolce, które zabezpieczają przed poślizgnięciem się. Raczki to sprzęt dla turystów, a profesjonalne raki to akcesoria dla osób zaawansowanych, wybierających trudniejsze szlaki. Do wypraw pieszych raki koszykowe będą odpowiednie, poza tym są tańsze i uniwersalne, dobre na niemal każdy but górski. Jeśli jednak planujesz wspinanie się, potrzebujesz profesjonalnych raków.

Kask wspinaczkowy. Wszystkie modele z oznakowaniem CE i spełniające normę EN12492 są odpowiednie na taką wyprawę. Warto go zmierzyć, powinien być solidny, ale i wygodny. Dobierz odpowiedni rozmiar, pamiętając, że zakładasz go na zimową czapkę.

Plecak. Pojemny plecak, solidnie wykonany i stosunkowo lekki to konieczność.

Czekan i inne akcesoria. Czekan prosty, ze stalowym ostrzem, to kolejny niezbędne akcesorium. Należy dopasować odpowiednią dla siebie długość. Poza tym zabierz ze sobą detektor, łopatę śnieżną i sondę, czyli lawinowy niezbędnik.

fot. amygeils / Pixabay