Bezpieczna zima

Sport i turystyka zimą

odzież termoaktywna
Turystyka

Jak wybrać odzież termoaktywną?

Na wyprawy trekkingowe czy wycieczki w góry bardzo ważna jest bielizna termoaktywna – świetna inwestycja na każdą pogodę. Sprawdź, czym kierować się podczas jej wyboru.

Co to jest bielizna termoaktywna?

Taka bielizna czy odzież dobrze izoluje od chłodu i czynników zewnętrznych, ale gwarantuje również wentylację oraz odprowadzanie wilgoci. Bardzo ważne jest, by koszulka termoaktywną, topik czy legginsy przylegały do ciała. Dobrze dopasowana nie przeszkadza podczas uprawiania aktywności fizycznych.

Odzież mniej dopasowana układa się gorzej pod kolejnymi warstwami ubrań i może nie zapewnić takiego ciepła. Warto też pamiętać o tym, że ubranie powinno być na tyle elastyczne, by nie krępować ruchów. Bielizna termoaktywna świetnie sprawdza się podczas aktywności fizycznej.

Zastosowanie i zalety bielizny termoaktywnej

Odzież termoaktywna (oddychająca) ma szerokie zastosowanie – m.in. w górach czy podczas uprawiania sportów. Bieganie, szybki marsz czy jazda na rowerze, dzięki komfortowej bieliźnie oddychającej, będzie komfortowe – w takiej odzieży można dłużej uprawiać wybrany sport. Jej rolą jest utrzymywanie stałej temperatury ciała, odprowadzanie wilgoci i ochrona przed wpływem czynników atmosferycznych.

Odzież termiczna – wybór technologii

Bardzo ważną kwestią jest też technologia, w której odzież termiczna jest produkowana. Często taka odzież jest wykonana z elastycznych tkanin, które wyróżniają się zróżnicowanym składem. Mogą to być materiały z połączenia włókien sztucznych – na przykład z poliamidu, z dodatkiem elastanu, a także z tkanin naturalnych – na przykład z wełny merynosów.

Bielizna termoaktywna do jazdy na rowerze

Sprawdzą się stroje przylegające, które nie będą podwijały pod wpływem ruchu i pędu powietrza. Do jazdy na rowerze załóż spodnie lub spodenki z „wkładką”, czyli wypełnieniem, które chroni przed otarciami. Warto też założyć kalesony, jeśli jeździsz jesienią czy w dni deszczowe i chłodne.

fot. rottonara / Pixabay