Bezpieczna zima

Ziomowa akcja GOPR-u

Góry zimą
Bezpieczeństwo

Jak się zachować podczas lawiny?

Bezpieczeństwo w górach to niezwykle ważny aspekt przede wszystkim w zimie. Podpowiadamy, jak zachować się w trakcie lawiny. Jak się zabezpieczyć?

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

W zimie góry wyglądają niezwykle malowniczo, ale niosą ze sobą także wiele niebezpieczeństw. Ważne, aby zabrać ze sobą odpowiedni sprzęt, właściwie się zabezpieczyć i ubrać – m.in. specjalistyczne obuwie to podstawa. Jednak nawet doświadczonych piechurów może zaskoczyć lawina w naprawdę wysokich górach. Co wtedy – jak należy się zachować, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo?

Różne niebezpieczeństwa

Lawiny schodzą nagle, a śnieg może „spadać” z gór z prędkością aż ponad 100 kilometrów na godzinę! Służby ratownicze informują, że każdego roku ginie wielu turystów i zawodowców albo odnoszą obrażenia. Niebezpieczeństwem – i to zagrażającym życiu – jest też wychłodzenie organizmu.

Służby ratownicze ostrzegają przed brakiem sprzętu i znajomości terenu, złym obuwiem i ubiorem, ale też zawodowców przed pewnością siebie, która może skończyć się tragicznie, gdyż zlekceważenie pogody w górach często prowadzi do wypadków.

Podnieś swoje szanse

W wyniku zejścia lawin ginie wielu turystów i zawodowych wspinaczy. Przed wyprawą niezwykle ważne jest przygotowanie i trening, ale ważny jest też dobry sprzęt i znajomość terenu. Może okazać się to pomocne, jeśli przysypie nas śnieg w wyniku zejścia lawiny. Co prawda 100 proc. bezpieczeństwa nie daje nam nic – ani doświadczenie, ani nowoczesny sprzęt, ale można podnieść swoje szanse na przeżycie.

Sprawdź pogodę i ostrzeżenia

Wybierając się w góry, zarówno w celach turystycznych, jak i sportowych, należy sprawdzić prognozę pogody oraz ew. ostrzeżeniami służb ratowniczych dla danego terenu. Znaczenie ma temperatura, opady, wilgotność, prędkość wiatru, ilość śniegu itd. Najczęściej występują one przy wietrze i świeżym opadzie, nagłym ociepleniu itp. Dobre i bezpieczne warunki to temperatura niewiele poniżej zera i słaby wiatr – warto też wybierać uczęszczane szlaki, już przetarte lub zabezpieczone.

O lawinie informują też głuche odgłosy śniegu, syknięcia, wibracje czy pękanie śniegu – rysy przy stawaniu na pokrywę śnieżną. Warto zwracać na to uwagę, gdyż są to ważne ostrzeżenia. Również mgła i zamieć to wtedy częste zjawiska, ale znacznie utrudniają one ocenę sytuacji.

Zadbaj o komunikację

Bardzo istotna jest też komunikacja – zarówno w grupie, z którą idziemy, jak i z ratownikami. Ważne, aby ktoś „z zewnątrz” znał naszą lokalizację, w razie zerwania kontaktu. Wtedy służby będą wiedziały, gdzie szukać. Wyprawy turystyczne wymagają też odpowiedniego ubioru i obuwia. Przydadzą się też detektory lawinowe, łopatki i sondy, które mogą być pomocne w razie zasypania kogoś z grupy.

Fot. 12019