Bezpieczna zima

Ziomowa akcja GOPR-u

Lawina w górach
Bezpieczeństwo

Jak ratować się podczas lawiny?

Dobry sprzęt i przygotowanie się do wyprawy to podstawa, ale nic nie gwarantuje nam w 100 proc. bezpieczeństwa. Co robić, jeśli będziemy świadkami zejścia lawiny?

Zdarza się także, że zejście lawiny sami prowokujemy. Prawdą jest, że górom trzeba okazać respekt – zbyt gwałtowne poruszanie się po dość jednak delikatnej pokrywie śnieżnej może wywołać lawinę. W razie niebezpieczeństwa trzeba uciekać z trasy lawiny – zdarza się, że wystarczy odbiec na kilka metrów. W razie jednak porwania przez lawinę, porzuć sprzęt, skul się i przyciągnąć kolana do klatki piersiowej, zasłoń też twarz.

Jeśli zaś widzimy, jak lawina porywa kogoś, trzeba skupić się maksymalnie, aby zapamiętać miejsce, w którym ostatni raz widzieliśmy danego człowieka – informacje te będą pomocne dla ratowników. Trzeba ją jak najszybciej znaleźć i udzielić profesjonalnej pomocy – telefon, radio i dobry zasięg to podstawa podczas wyprawy.

Po odnalezieniu porwanej osoby należy wykopać szeroki dół w kształcie litery V, oswobodzić głowę i klatkę piersiową poszkodowanego, sprawdzić, czy oddycha, w razie konieczności udzielić pierwszej pomocy. Trzeba spróbować wykonać zabieg reanimacyjny, sztuczne oddychanie i/lub masaż serca, aż ratowany zacznie oddychać lub przybędą służby ratownicze. Jeśli nawet nie czujemy się na siłach, musimy próbować, gdyż może to uratować czyjeś życie.

Jeśli osoba oddycha i jest przytomna, trzeba ją ogrzać i zapewnić jej właściwe ułożenie, chłodzić przy wychłodzeniem itd. Warto też zadbać o kontakt, gdyż strach i stres najczęściej występują w takich sytuacjach. Trzeba również podać informacje o wypadku, swoje dane, miejsce i czas wypadku, warunki na miejscu – szczegółowy opis sytuacji. Wszystkie te dane oraz szczegóły dotyczące miejsca zdarzenia będą pomocne dla służb ratowniczych.

Fot. 12019

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *