Bezpieczna zima

Ziomowa akcja GOPR-u

Bezpieczeństwo

Jak być bezpiecznym w górach?

W wakacje czy ferie zimowe wiele osób chętnie wybiera się w góry. W trakcie aktywnego wypoczynku często zapominamy zadbać o nasze bezpieczeństwo – Warto wiedzieć, jak zadbać o tę kluczową kwestię.

Tatry są jednymi z najchętniej odwiedzanych gór na świecie. Atrakcją jest m.in. ciekawy krajobraz i malownicza przyroda, dlatego też każdego roku w Tatrach goszczą ponad 3 miliony turystów. Podczas pobytu, zwłaszcza zimą, trzeba zadbać o bezpieczeństwo podczas wycieczek górskimi szlakami i uprawiania zimowych sportów. 

Tatrzański Park Narodowy upomina, że w roku poprzednim, w okresie od stycznia do marca, na wyprawy po górach wybrało się aż ponad 100 tys. osób. Liczba turystów podczas ferii zimowych od lat jest na stałym poziomie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że Tatry to góry o charakterze alpejskim, a ich szczyty wznoszą się ponad 2 tys. m n.p.m. Jeśli nawet w centrum Zakopanego jest piękne słońce, w górach może zalegać śnieg.

O bezpieczeństwo wędrówki mogą też zadbać przewodnicy wysokogórscy. Świetnie znają szlaki, skróty i trudne miejsca, mają wiedzę nie tylko na temat topografii, ale też doskonale wiedzą, jak zachować się w trudnych sytuacjach i momentach zagrożenia.

Warto rozważyć skorzystanie z tej atrakcyjnej oferty – kierowana jest ona zarówno do tych doświadczonych, jak i tzw. „zielonych”. Usługi obejmują m.in. piesze wycieczki po Tatrach, zjazdy narciarskie organizowane poza trasami, wspinaczkę górską itd. 

Ewelina, f: chiaoyinanita /Pixabay