Bezpieczna zima

Sport i turystyka zimą

napęd 4x4
Bezpieczeństwo

Czy napęd 4×4 to dobre rozwiązanie?

Napęd na cztery koła często posiadają SUV-y, ale nie jest to po prostu modny dodatek na wyposażeniu auta klasy Premium. 4×4 zapewnia prawdziwe korzyści podczas jazdy w różnych warunkach i podnosi poziom bezpieczeństwa. Poznaj jego zalety.

Po raz pierwszy raz napęd na cztery koła został zastosowany we Francji, w XX wieku. Zamontowano go wtedy w jednym ze sportowych pojazdów. Rozwiązanie szybko zyskało popularność i zaczęło być na wyposażeniu także innych aut. Do popularyzacji napędu na obie osie przyczyniły się różne marki – m.in. niemiecka marka Audi oraz japońska marka Subaru.

Napęd 4×4 większości z nas kojarzy się faktycznie z samochodami terenowymi, a nie jest to prawda. W takich autach są systemy dołączające dodatkową oś w razie konieczności lub systemy napędzające oś za pomocą silników elektrycznych. Oba te rozwiązania wpływają na bezpieczeństwo, które przecież stanowi priorytet. Czteronapęd pełni podobne role jak ABS czy ESP.

W czym pomaga napęd 4×4 zimą?

Napęd 4×4 ma bardzo dużo zalet w trakcie jazdy w sezonie zimowym. Przede wszystkim pozwala na sprawne ruszenie z miejsca na śliskiej nawierzchni, poprawia trakcję w trakcie brania zakrętu, a także poprawia i ułatwia jazdę, gdy na drodze zalega błoto czy śnieg.

Poza tym napęd 4×4 może kierowcy pomóc, może ułatwić jazdę, ale nie zrobi nic za nas, czyli nie zastąpi umiejętności ani doświadczenia. Warto pamiętać o ostrożności i zdjęciu nogi z gazu. Jazda z napędem 4×4 jest bezpieczniejsza jesienią i zimą, w błocie, deszczu, na nawierzchni mokrej od śniegu czy liści, na ośnieżonej trasie czy na drodze nieutwardzonej. Wtedy z pewnością auto z napędem na cztery koła łatwiej ruszy, a na zakręcie nie wpadnie szybko w poślizg.

Minusy napędu 4×4

Jednak idealny napęd nie istnieje. Każde rozwiązanie ma swoje plusy oraz minusy.Napęd na obie osie ma wiele zalet, ale warto poznać też jego podstawowe wady. Są to m.in. wyższe koszty eksploatacji. Ma to związek z użytkowaniem większej liczby złożonych mechanizmów i podzespołów. Są tu dodatkowe elementy, które sprawiają, że auto jest droższe w utrzymaniu.

Wadą może też być wyższe ryzyko awarii, czyli znowu koszty serwisowania. Układ jest bardziej złożony i skomplikowany, więc rośnie też prawdopodobieństwo awarii którejś z części. Regularne wykonywanie badań technicznych jest w przypadku auta z napędem 4×4 bardzo ważną kwestią.

Następny minus również wiąże się z wydatkami – otóż samochody 4×4 zużywają więcej paliwa. Ma to duże znaczenie, gdyż ceny paliw są bardzo wysokie i cały czas rosną, a niepewna sytuacja na świecie, osłabienie złotego i rosnąca inflacja źle wróżą.

Jeśli ktoś na co dzień porusza się w trudnym terenie, zakup auta z napędem 4×4 jest uzasadniony i może być dobrym rozwiązaniem. Jeśli mieszkasz w górach i przemierzasz drogi w kiepskim stanie, taki zakup ma sens. Jeśli ma to być modny dodatek do auta miejskiego, niekoniecznie. Znając jego wady i zalety, swoje potrzeby i styl jazdy, zdecyduj, czy to jest to, czego właśnie potrzebujesz.

fot. GailBotha / Pixabay