Bezpieczna zima

Sport i turystyka zimą

Ice climbing
Sport

Co to jest ice-climbing?

Co to jest ice climbing i kto może uprawiać tę dyscyplinę sportową? Szczegóły znajdziesz poniżej – to bardzo widowiskowy i wymagający przygotowania oraz dobrej kondycji sport.

Ice climbing, czyli lodowa wspinaczka

Ten sport zimowy zalicza się do wyjątkowo trudnych, wymagających, ekstremalnych i niebezpiecznych. Nie dość, że warunki są trudne, bo panuje zima, to zawodnicy wspinają się na często pionowych ścianach pokrytych lodem, a nawet lodospadach. Wspinaczka lodowa bardzo różni się od wspinaczki skalnej.

Wymagana jest dobra kondycja fizyczna, ale i wysoka odporność organizmu. Dodatkowo trzeba zaopatrzyć się w specjalne akcesoria – jak kask, gogle, specjalistyczne raki oraz czekany.

Zasady asekuracji i różne niezbędne techniki

Wcześniej najlepiej wybrać się na kurs, by poznać zasady asekuracji i techniki oraz nauczyć się, jak poruszać się po lodzie i nauczyć zdobywać teren w zależności od różnych kątów nachylenia. Warto też szkolić się i dużo trenować, a dodatkowo zadbać o asekurację, czyli własne bezpieczeństwo. Do ubezpieczania używa się m.in. specjalnych i solidnych śrub lodowych.

Ice climbing jest uprawiany w różnych częściach świata, a odmiana uprawiana w Alpach – czyli wspinaczka mikstowa – jest najbardziej wymagająca, gdyż trzeba stosować na zmianę technikę lodową oraz skalną. Popularne jest też konstruowanie sztucznych ścian lodowych.

Wojtek B.